Wachau, údolím Dunaje

Jedinečný přírodní a architektonický celek, krajina, jež si zachovala svou původní podobu mnoho staletí. Je pod ochranou Unesco a nabízí požitek jak pro obdivovatele umění, tak pro milovníky dobrého vína a jídla. Úžasný terén pro pěší turistiku i pro cyklisty. Najdeme tu stopy Přemysla Otakara II. i Richarda Lví Srdce. Navštívíme Melk, starobylou Křemži, Dürnstein. Ochutnáme víno z místních vinic.

Wachau je od roku 2000 zapsáno jako světové kulturní dědictví pod ochranu Unesca.

Mezi horami zakompovaná krajina velké řeky,  je svědkem dlouhého historického vývoje. Architektura, lidská sídliště a zemědělské využívání krajiny, zvláště pak terasy vinic, připomíná středověkou krajinu, která se v průběhu doby organicky a harmonicky rozvíjela a zachovala.

Program cyklistického zájezdu „Wachau, údolím Dunaje“

  • 07:00 odjezd do Rakouska z Mariánského náměstí od sochy Panny Marie, pokud nebude individuelně telefonicky domluveno jinak.
  • 09:00 start v Křemži (Krems an der Donau) – Stein an der Donau u mostu

Pokud by vál silnější vítr, můžeme se na místě domluvit o úpravě programu, jinak plánuji cestu dopoledne po levém břehu přes Spitz a zpět po pravém břehu přes Aggsbach. Celková trasa je cca 80 km. Levý břeh (přes Spitz) 34 km. Pravý břeh (přes Aggsbach) 37 km

  • Návštěva Melku zajížďka (cca 6 km), je třeba počítat s rozložením sil na obě trasy a případně Melk vynechat, kdyby vál protivítr. Trasu lze zkrátit přívozem

Údolím Dunaje může táhnout průvan – protivítr, který může jednu polovinu programu ztížit.

  • 16:00 až  nejpozději 17:00 nakládání kol
  • Návrat do Č.Budějovic po 19. hodině.

Start lze usnadnit a zrychlit, pokud budu moci alespoň část kol předem vyzvednout v sobotu večer (mezi 19:00 a 20:00) – podle telefonické dohody. Pokud bude mít někdo potíž ujet celou trasu (cca 80 km), může být vyzvednut mikrobusem. Vzhledem k té možnosti není na trase průvodce, musíte jet podle mapy respektive podle řeky po trase, která je značená. Průvodce je k dispozici během jízdy autem, na začátku cyklotrasy a pak na konci cyklovýletu.